Moments contained Thomas J Price YL1

Van de voorzitter

Kunst op waarde schatten

Laatst stond ik voor het beeld, Moments contained van Thomas J. Price, bij het NS-station in Rotterdam. Ik werd geraakt door de grootte, de uitstraling, de kleur en alles waar het voor staat, moments contained. Het gebeurde in een moment, alle aspecten waren ineens voelbaar en het bracht veel in beweging bij mij, bewust en onbewust. Dit heeft invloed op mij gehad op dat moment maar zeker ook later op momenten dat ik het niet had verwacht. Bijvoorbeeld bij de debatten die ik nu volg in het kader van de Tweede Kamer verkiezingen. Dit beeld staat nu naast de woorden en beelden over asielmigratie die over tafel gaan tijdens de debatten op een vaak ongenuanceerde manier, zonder het menselijke de boventoon te laten voeren. Dit beeld laat mij op dat moment weer voelen wat het werkelijk is, dit thema in zijn complexiteit en waar zo'n gesprek over zou moeten gaan.

Het heeft mij weer gesterkt in mijn overtuiging dat door kunst er een proces op gang komt wat bewust en onbewust verloopt. Een proces waarin je reflecteert op verschillende niveaus. De invloed is soms niet direct zichtbaar en voelbaar maar kan later toch veel invloed hebben. Reflectie op deze gelaagde manier hebben we veel nodig in deze tijd waarin onze democratische waarden worden bevraagd en kunst meestal niet op waarde wordt geschat.

Curriculumherziening examenprogramma's

Het is zo belangrijk dus dat kinderen op school actief in aanraking komen met kunst in al zijn vormen. Door te maken en mee te maken en hier betekenis aan te geven. De afgelopen periode hebben wij feedback gegeven op het tweede tussenproduct van de eindtermen van ons leergebied (dans, theater, beeldende vorming, film, CKV). Een intensief proces waarin we bijeenkomsten hebben gehouden met leden, veel hebben afgestemd met de andere spelers in het werkveld en uiteindelijk constructief hebben overlegd met de SLO-vakvernieuwingscommissie Kunst en Cultuur.
In maart volgt nog een derde adviesronde. Vrijdag 6 maart organiseren wij de VONKC Curriculum Conferentie in Ede/Wageningen. Belangrijk onderdeel van die dag is het bespreken van het derde tussenproduct, de eindtermen van het leergebied Kunst en Cultuur! Zet deze dag alvast in je agenda! Het is de kans om invloed uit te oefenen en volledig op de hoogte te zijn van de ontwikkelingen in jouw vakgebied!

Als ik dit schrijf is de uitslag van de verkiezing nog niet bekend. Ik herinner me niet dat ik bij eerdere verkiezingen zo gespannen was voor de uitkomst en dus voor de richting van de komende jaren. Dat is persoonlijk maar vooral ook professioneel. Er is zoveel belangrijk landelijk beleid in ons leergebied Kunst en Cultuur en in onze sector onderwijs in gang gezet dat, op een goede manier, doorgang moet vinden. Laten we hopen op een samenstelling van de Tweede Kamer waarin onderwijs dat verder gaat dan rekenen, taal en wiskunde centraal staat. VONKC zal dit natuurlijk volgen en zo nodig van zich laten horen!

Anne Bos
Voorzitter VONKC

IMG 6044
IMG 6047 2
Moments contained Thomas J Price YL3

[Moments contained van Thomas J. Price, bij het NS station in Rotterdam, foto's door Yvonne Lebbink]