De hoofdpunten en het volledige akkoord
De FvOv is, samen met de andere bonden en de vertegenwoordigers namens de VO-raad, tot een akkoord gekomen voor een nieuwe cao als opvolger van de cao die op 1 november afliep. Naast een mooie loonsverhoging en de bestendiging van de afspraken over het raamwerk rondom het professionele gesprek en taakbeleid waar scholen mee aan de slag moeten de komende jaren, hebben we een beperkt aantal andere afspraken gemaakt. Desalniettemin waren het lastige gesprekken omdat we principieel verschillend kijken naar de oplossingen voor een aantal problemen en oplossingsrichtingen voor werknemers in de sector.
Remko Littooij, onderhandelaar van de FvOv: "We hebben afspraken gemaakt waarmee scholen zelf aan de slag moeten én kunnen om de werkdruk bespreekbaar en beheersbaar te maken. Een duidelijke agenda met bespreekpunten die op schoolniveau, in de eigen context, tot passende oplossingen moet leiden. Het komt er echt op aan dat alle onderwijscollega's dat gesprek goed voeren: we geven als cao-partijen alleen de agenda, niet de rechten of kaders."
De hoofdpunten van het complete akkoord cao-vo waar alle betrokken leden van de FvOv-verenigingen (waaronder VONKC) zich de komende periode over mogen uitspreken zijn:
Looptijd
De cao heeft een looptijd van 1 november 2025 tot 1 maart 2027.
Loon en loongebouw
De salarissen en salarisschalen worden in twee stappen verhoogd:
- Op 1 november 2025 met 4,6%
- Op 1 november 2026 met 1,2%
Daarnaast krijgt de functieschaal 10 van de OOP/directieschalen per 1 juli 2026 dezelfde tredebedragen als de leraarschaal LB. De hoogste treden zijn nu al hetzelfde.
Oktobertoelage
Leraren die niet in de hoogste trede van de schaal zitten, ontvangen nu geen oktobertoelage. In de nieuwe cao gaan ze deze toelage van €302,50 ontvangen, gelijk aan de andere werknemers in de schalen 9 en hoger die niet in de hoogste treden zitten.
Werkdrukverlichting en taakbeleid aanpakken door het professionele gesprek
In hoofdstuk 8 van de cao worden een aantal teksten aangepast als gevolg van de afspraken in het raamwerk.
Reiskosten
Per 1 januari wordt het maximum aantal te vergoeden kilometers enkele reis verhoogd van 25 naar 35 kilometer. Daarnaast gaan we onderzoeken of de volledige regeling op een andere manier vormgegeven kan worden om aan te sluiten bij de modellen uit het handboek Loonheffingen van de Belastingdienst.
Sociale zekerheid
Gedurende de looptijd van de cao gaan partijen in gesprek over het complete stelsel sociale zekerheid en de juiste instrumenten om instroom in een uitkering te voorkomen en goede prikkels om vanuit een uitkering weer aan het werk te gaan.
Aflossen studieschuld
Het wordt mogelijk om uit het budget 50 uur PB af te lossen op een studieschuld.
Werknemers met een afstand tot de arbeidsmarkt
Werknemers met een afstand tot de arbeidsmarkt hadden nog niet op alle vlakken een gelijke behandeling in de cao als andere werknemers. Die uitzonderingen nemen we weg zodat er geen aparte regels meer gelden voor werknemers uit het doelgroepenregister in de Participatiewet.
Vakbondsverlof/GOVAK
Partijen gaan op zoek naar een passender vergoeding aan de werkgever van de werknemers die via vakbondsverlof uit de school worden vrijgesteld.