Beste examendocenten tekenen, handvaardigheid en textiele werkvormen,
De syllabi voor de centrale examens tekenen, handvaardigheid en textiele vormgeving havo en vwo zijn vernieuwd. Vanaf 2027 geldt er een nieuw thema. Voor havo en vwo is dat hetzelfde thema: Kunst verandert!
Opzet van de syllabi en status van de themateksten
Voor havo betekent het nieuwe thema ook een andere opzet van de syllabus. Voor het eerst bevat de syllabus havo een thematekst, waarin het thema wordt geïntroduceerd en uiteengezet. Voor vwo is de opzet vergelijkbaar met voorgaande thema's.
Het thema is dus voor beide niveaus uitgewerkt in een thematekst - georganiseerd rond subthema's - inclusief afbeeldingen. De thematekst havo is een andere dan voor vwo en heeft ook een andere status. De status van de thematekst wordt in de afzonderlijke syllabi toegelicht. Daarnaast vind je een korte toelichting in deze mailing. De themateksten voor havo en vwo worden als aparte bijlagen bij de syllabi aangeboden. De syllabi en bijlagen zijn gepubliceerd op examenblad.nl.
Havo 2027
• Syllabus havo
• Bijlage 6 havo
• Alle informatie havo 2027 en voorbeeldexamen op Examenblad
Vwo 2027
• Syllabus vwo
• Bijlage 6 vwo
• Alle informatie vwo 2027 en voorbeeldexamen op Examenblad
Voorbeeldexamenvragen bij het nieuwe thema zijn opgenomen in de voorbeeldexamens zoals op examenblad.nl gepubliceerd. De voorbeeldexamens geven een indruk van hoe het thema vorm kan krijgen in het centraal schriftelijk examen.
Toelichting bij de syllabus en tekstbijlage voor havo
De belangrijkste verandering voor havo is dat het nieuwe thema vanaf 2027 uitgebreider wordt toegelicht dan voorheen. De toelichting heeft de vorm van een tekstbijlage bij de syllabus, de thematekst (Bijlage 6 havo). Andere wijzigingen in de syllabus 2027 ten opzichte van 2026 zijn de begrippenlijst met enkele wijzigingen en de probleemstellingen die in lijn zijn gebracht met het nieuwe thema.
De thematekst (Bijlage 6 havo) is niet bedoeld als verzwaring van de leerstof. Deze thematekst moet gezien worden als thematisch richtinggevend. De tekst kan op die manier docenten inspireren bij het ontwerpen van lessen zoals dat nu ook het geval is bij het huidige thema Kunst en leven.
Leerlingen hoeven de thematekst dus niet te kennen of 'uit het hoofd te leren'. Wel wordt verwacht dat leerlingen bekend zijn met het thema. Dat ze vertrouwd zijn met de kunst, onderwerpen en vraagstukken die met dit thema samenhangen. Om leerlingen goed voor te bereiden op het examen is het van belang dat docenten kennisnemen van de probleemstellingen die leidend zijn voor de verschillende hoofdstukken van de thematekst. Zie hiervoor bijlage 4 (Probleemstellingen) in de syllabus. Daarnaast biedt de thematekst voorbeelden van kunstenaars en kunstwerken die in het thema passen. Docenten kunnen deze voorbeelden gebruiken om hun lessen vorm te geven, maar andere voorbeelden kunnen ook passend zijn om de leerlingen voor te bereiden. De thematekst is dus in eerste instantie bedoeld als handreiking voor docenten.
Toelichting bij de syllabus en tekstbijlage voor vwo
Voor vwo is de opzet van de syllabus vergelijkbaar met voorgaande thema's. Het thema is uitgewerkt aan de hand van probleemstellingen en een thematekst.
In principe blijft de thematekst van Kunst verandert! de komende jaren ongewijzigd. Dit is anders dan bij het thema Kunst en leven, waar tekstdelen jaarlijks konden wisselen. Om de omvang van de stof passend te houden en overladenheid te voorkomen, worden bij het nieuwe thema jaarlijks accenten aangegeven. CvTE zal jaarlijks in de septembermededeling deze accenten binnen het thema aangeven voor het komende examenjaar.
VONKC kick-off
Kom naar de VONKC kick-off op 20 november in Utrecht. Tijdens de kick-off van VONKC bieden we een workshop aan over het nieuwe examenthema voor havo en vwo, ook al geldt het pas voor de examens van 2027.
[bron: Martin van Reeuwijk, Clustermanager kunstvakken, College voor Toetsen en Examens]
Deze mailing is verzonden aan de (plaatsvervangend) examensecretarissen en aan alle docenten tekenen, handvaardigheid, textiele vormgeving die werkzaam zijn in havo en vwo. Er is een kopie van deze mailing verzonden aan alle geregistreerde schaduwsecretarissen havo en vwo.